11
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń465
  • Odpowiedzi4
  • Ocen na +8
11 ppt ?

Stopy procentowe są i tak zbyt wysokie - zgadzacie się? (5)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

Stopy procentowe są i tak zbyt wysokie - zgadzacie się?

Napisał(a): Gość -

Obecnie stopa procentowa ustalona przez NBP wynosi 2,5 % i jest najniższą w naszej ekonomicznej historii, ale czy wciąż nie za wysoką? Osobiście uważam, że branie kredytu i tak obarczone jest sporym ryzykiem. Oprocentowania wahają się na poziomi od 8-14 % - wyobraźcie sobie od sumy 300 tys. zł - 14% dla banku... Jeśli stopy procentowy znacznie by zmalały, więcej osób byłoby stać na kredyt, co pewnie nie jednokrotnie pozwoliłoby się im rozwijać, inwestować we własne biznesy.

Zastanawiam się dlaczego USA może mieć stopy na poziomie 0,25 % a my 2,5% ledwo? Zobaczcie jak b;ado wypadamy na tle innych państw:


Załączniki:
INTERIA.PL

Re: Stopy procentowe są i tak zbyt wysokie - zgadzacie się?

Napisał(a): Gość -

Zbychu76 Rada Polityki Pieniężnej powinna przejść z obniżaj na neutralne. Bo stopy procentowe dla oszczędzających na kontach oszczędnościowych czy lokatach bankowych są zdecydowanie za niskie.
No właśnie zwykle tak jest, że jedna grupa zyskuje a druga traci. RPP chodzi chyba o to, aby rozbujać trochę gospodarkę. Parametry takie jak inflacja są na bezpiecznym poziomie - więc odkręcają kurek z tanimi kredytami. Ale z tego co widzę na http://market(...)lokaty/, to można jeszcze trafić na takie oprocentowane 4% w skali roku, co przy tak niskich stopach procentowych uznać trzeba za dobry wynik.

Reklama

Re: Stopy procentowe są i tak zbyt wysokie - zgadzacie się?

Napisał(a): Gość -

Zmiana stóp procentowych na poziomie 25 punktów bazowych nie jest tak odczuwalna jak zmiana stóp na poziomie 75 punktów bazowych czy chociaż 50 punktów bazowych. Ożywianie gospodarki przez obniżanie stóp o 50 punktów bazowych? Dla mnie to ożywianie gospodarki na siłę.

Re: Stopy procentowe są i tak zbyt wysokie - zgadzacie się?

Napisał(a): Gość -

Nie zawsze reakcje banków są proporcjonalne do decyzji RPP. Od tego trzeba zacząć. Obecnie byłby jednak za bardziej agresywną polityką RPP i podwyższaniu stóp, aby rzeczywiście gospodarkę nieco rozbujać, pobudzić konsumpcję, która od lat mocno poprawia wynik PKB i polepszyć sytuację oszczędzających na lokatach.

Zapraszam na Ranking Lokat Wybierarka pl
http://wybier(...)katy#pj

Reklama

« Wróć do tematów
Do góry strony: Stopy procentowe są i tak zbyt wysokie - zgadzacie się?