• w artykule Dopłaty zachęcą do PPK

  W: Biznes

  40 (lat) * 240 (PLN) = 9600 PLN. Zakładając, że po 40 latach wartość pieniądza będzie 20-25% dzisiejszej to (w przeliczenie) będzie to warte ok. 2400 PLN - trochę ponad dwie emerytury minimalne. Rzeczywiście "kokosy" na emeryturze. Tak samo składki - weźmy (będące i tak w sferze marzeń) średnie wynagrodzenie - dla ułatwienia 4500 PLN - max. 8% od tego (4% 4% pracodawca - już widzę jak chętnie dokłada) i średnioroczną 5% waloryzację (też pomarzmy) - daje to ok. 91 tys. PLN (po 40 latach) - czyli w dzisiejszych cenach - ok. 23 tys. PLN. trochę ponad półtora roku MINIMALNEJ emerytury. Wg GUS mężczyzna ma "przeżyć" jeszcze 180 miesięcy od przejścia na emeryturę... Więc widać, że rajskie wyspy stoją przed nami otworem (wiem - nie zostały uzwględnione "zyski kapitałowe" z giełdy - tyle, że one nie są pewne, a gros tych zysków "zje" opłata za "zarządzanie" - niezależna od wyniku funduszy). I jeszcze jedno - te składki nie mają ŻADNEJ ochrony - więc za - dajmy na to - 20 lat fundusz "bankrutuje" - resztę można sobie dopowiedzieć...

 • w artykule ​Iustitia: Prezydent nie może podpisać uchwały KRS

  W: Fakty

  Wykształcenie PiS'owskie nie pozwala czytać ze zrozumieniem? Profesor powiedział jasno - dwa tygodnie od daty doręczenie jest konieczne do UPRAWOMOCNIENIA się wyboru. Ani słowa, że będą się odwoływać - jedynie o takiej mozliwości. Ale co tam "prawomocność" - "doktor" prawa nie czekał na uprawomocnienie wyroku przy ułaskawianiu. Ze wzgledu na "domniemanie niewinności" do czasu uprawomocnienia ulaskawił... niewinnych... Ale w jego logice nie ma w tym sprzeczności...

 • w artykule KE robi kolejny krok ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

  W: Fakty

  Batiuszka Łukaszenka chętnie przyjmie zwolenników PiS - dobrobyt białoruski jest wzorowany na północnokoreańskim. Tak jak i wolność słowa i demokracja... rzeczpospolita żoliborska może się przyłączyć do ZBiR'a - to (jeszcze i pomimo PiS) wolny kraj i nikt ich nie bedzie zatrzymywać...

 • w artykule Nowe obowiązki dla firm dotyczące emerytur dla 11 mln Polaków

  W: Biznes

  Różnica między OFE i PPK - w OFE była ochrona kapitału a PPK to typowy, bankowy "free style". Tak jak z kredytami "denominowanymi we frankach szwajcarskich" - całe ryzyko ponosi oszczędzajacy (bo to będzie inwestowane w akcje) a "zarządzajacy" i tak zgarną swoją dolę (mogą nawet 'zbankrutować" - w cześci odpowiedzialnej za składki - po przetransferowaniu pieniędzy do spółek-matek). Ale czego można się spodziewać po człowieku, który kroił jeleni w BZ WBK - tyle, że tam przychodzili dobrowolnie, a tutaj chce ich do tego zmusić (marzenia bankowca).

 • w artykule Prokuratura złożyła w sądzie dokumenty ws. zderzenia z kolumną BOR

  W: Fakty

  Aktualny - temu oskarżonemu nie grozi "ułaskawienie ze strony Adriana" - a po ponad roku nie znaleźli takich dowodów, które by potwierdzały winę oskarżonego (bo inaczej już dawno by siedział i nawet "niekaralność" nie była by tu argimentem za złagodzeniem kary...)

 • w artykule AutoMapa Android 5.1 w Google Play

  W: Mobtech

  ... i ceny jak z kosmosu... żeby można przynajmniej wykupić dożywotnią licencję (bez aktualizacji) - ale nie. Już po dwóch latach taniej wychodzi dedykowana nawigacja (często z dożywotnią aktualizacją map).

 • w artykule Pokolenie wspólnego dobra. Lepiej wypożyczyć niż posiadać?

  W: Biznes

  Cały artykuł to odchody byka... żeby płacić cały czas a nie jednorazowo. O ile przejechanie się kilka razy w roku wypożyczonym samochodem ma sens (bezkolizyjnie - bo przy wypadku już mało się opłaca) to cała reszta jest "dowartościowaniem" się poprzez "posiadania na chwilę" dla pokazania się. I teraz wrócmy do tych co naprawdę są bogaci - oni też "pożyczają" - od swoich firm (a że do użytku prywatnego - to powinno być traktowane jako malwersacja) - co nie zmienia faktu, że to NALEŻY do nich. Bo nic tak nie buduje bogactwa jak... kumulacja (najlepiej wielopokoleniowa) kapitału. Ale "żyjącymi na pożyczkach" łatwiej się manipuluje... są po prostu zależni od pożyczkodawcy. Więc - mogę zarabiać na wypożyczających, jednak wolę w swoim przypadku POSIADAĆ (chociażby po to, żeby mieć czego się pozbyć w kryzysowych sytuacjach... wypożyczający zostają z niczym).

 • w artykule Sprawa posła Stanisława G. Kolejny wniosek o uchylenie immunitetu

  W: Fakty

  A co z poprzednimi zarzutami? Kolejne miesiace i... rezygnacja prokuratora, bo zarzuty szyte grubymi nićmi? I nie wiem kto tu jest lemingiem - ale gdyby były to mocne (i prawdziwe) zarzuty to proces by się juz dawno skończył. Teraz czekają na "swoich sędziów" z KRS i SN żeby klepali tasmowo wyroki prokuratora generalnego... Trzebay to udokumentować... a potem "leczenia klimatyczne"... dożywotnio.