• Zagraniczne media o wyborach w Polsce

  W: Polityka
  Wyniki late poll z godziny 3.50 i częściowe wyniki opublikowane przez PKW potwierdzają, że PiS wygrało wybory i utrzymało samodzielną większość. BBC News skomentowało wynik wyborów w Polsce jako „zwycięstwo konserwatywnej nacjonalistycznej partii”, wspomniało też o konfliktach rządu z UE.
  Associated Press poinformowało, że Polskę czekają „jeszcze cztery lata” rządów Prawa i Sprawiedliwości. Ich dziennikarze tłumaczą sukces partii programami socjalnymi i podkreślają, że PiS nawoływało w swojej kampanii do obrony wartości katolickich i tradycyjnych. Napisali oni, iż "Konserwatywna partia rządząca (...) zdobyła najwięcej głosów w niedzielnych wyborach, w mocno podzielonym narodzie".
  Z kolei francuska agencja AFP twierdzi, że PiS wygrało dzięki atakom na środowiska LGBT i zachodnie wartości, oraz dzięki szeregowi programów socjalnych.
  „Financial Times” podkreśla, że wygrana konserwatywnej części elektoratu jest mocno związana z krytyką środowisk LGBT, które to, według nich, PiS przedstawia jako obcą ideologię, zagrażającą tradycyjnej polskiej rodzinie.
 • Wasza ulubiona książka

  W: Hydepark
  Sezon jesienny w pełni, a to oznacza tylko jedno: bycie jesieniara - kawa, kocyk i jakaś dobra książka. Przeczytałam już wszystkie pozycje jakie mam w domu, stąd przychodzę z pytaniem: jaka jest wasza ulubiona książka? Czy możecie polecić jakieś dobre książki? Jakie lubicie – książki psychologiczne, książki historyczne, książki religijne, a może jedyne z czym macie styczność to podręczniki szkolne? ;) Ja lubię właściwie wszystkie gatunki, może nie przepadam za fantasy. Polecajcie jakieś ciekawe książki!
 • Ogrzewania co – oszczędzanie

  W: Porady
  Sezon grzewczy już zdążył się powoli zacząć, a co za tym idzie rachunki za centralne ogrzewanie, czyli za gaz i za prąd poszły w górę. Macie jakieś tricki jak zaoszczędzić? Mój ulubiony to folia odbijająca ciepło. Można ją kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi, kosztuje mało i pozwala dużo zaoszczędzić. Używamy ją w następujący sposób: jeśli nasz grzejnik stoi pod oknem, wyściełamy folią przestrzeń pod parapetem oraz przy ścianie, wtedy ona odbija ciepło, które wraca z powrotem do pokoju. Co o tym myślicie? Piszcie swoje sposoby.
 • Pogrzeb w Czechach nie do pomyślenia w Polsce

  W: Hydepark
  W Czechach pogrzeb praktycznie nie istnieje, 80 procent osób poddaje się kremacji, a tylko 20 procent doczekuje się tradycyjnego pogrzebu. Podejście Czechów do ciał zmarłych jest bardzo dziwne z polskiego punktu widzenia. Nie mają oni czau ani pieniędzy na chowanie bliskich, zmarli w urnach trafiają zazwyczaj do worków na śmieci i te worki do mogiły, ponieważ groby i urny są bardzo drogie, więc Czesi zazwyczaj wolą wydać pieniądze na coś całkiem innego i nie organizować pogrzebów bliskim.
 • Jak podlewać storczyki

  W: Hydepark
  Jak pielęgnować storczyki, by były jak najpiękniejsze? Dużo moich znajomych, ja sama również, ma w domu storczyki, które nagromadziły się przez lata urodzin, imienin i rocznic. Każdy, kto ma storczyki wie, jak upierdliwe są w pielęgnacji i jak trudno jest utrzymać je przy życiu. Jak więc podlewać storczyki, żeby były ładne na długo?
  Można je podlewać tradycyjnie, co około tydzień/10 dni, by korzenie i podłoże zdążyły przeschnąć, można je też „kąpać”: pojemnik ze storczykiem wkładamy do miski z wodą na ok. 15 – 30 minut. Im storczyk młodszy, tym dłużej powinien nasiąkać wodą.
  Podlewanie storczyków najlepiej wykonać deszczówką. Jeśli jej nie mamy, to dobrym rozwiązaniem będzie woda filtrowana albo kranówka, do której dodajemy kilka kropli soku z cytryny – sok z cytryny jest tu tym magicznym środkiem, który zakwasi wodę i przez to sprawi, że nasze storczyki będą rosły piękniejsze, a liście będą się błyszczały. Storczyków nie należy też często nawozić, jeśli chcemy to robić przy każdym podlewaniu, musimy trzykrotnie rozcieńczyć odżywkę. Najlepiej jest nawozić je co czwarte podlewanie.
 • Rośliny, które oczyszczają powietrze

  W: Hydepark
  Rośliny to nie tylko super dodatek do domu, ale też sposób na oczyszczanie powietrza w domu, kiedy przez okna wdziera nam się smog. Rośliny oczyszczające powietrze może nie zastąpią filtra powietrza, ale na pewno pomogą poprawić jakość powietrza w naszym domu. Lista roślin:
  1. Skrzydłokwiat – oczyszcza powietrze z benzenu i acetonu
  2. Rapis wyniosły – pochłania amoniak
  3. Bluszcz pospolity – absorbuje formaldehyd
  4. Paprotka – podobnie jak bluszcz, pochłania formaldehyd
  5. Dracena obrzeżona – czyści powietrze z ksylenu, trójchloroetylenu i formaldehydu
  6. Sansewieria – absorbuje benzen i formaldehydu
  7. Begonia – roślina kwitnąca, absorbuje benzen i opary toulenu
  8. Aloes – ma właściwości lecznicze, ogranicza obecność w powietrzu benzenu i formaldehydu
 • Częste omdlenia pomocy

  W: Porady
  Nigdy nie miałam problemu z traceniem przytomności, jednak od kiedy zdarzyło mi się pierwsze omdlenie (ok. dwa miesiące temu), zdarza mi się to dość często. Nigdy nie miałam problemów z żadnymi chorobami przewlekłymi, nie występuje u mnie bezsenność, chrapanie ani żylaki, jestem okazem zdrowia. Jednak mimo to zdarza mi się stracić przytomność. Od jakiegoś czasu dość mało jem, bo po prostu nie mam czasu pomiędzy pracą a zajmowaniem się domem. Jednak mimo wszystko staram się jeść same zdrowe rzeczy. Czy to może być przyczyną? Czy ktoś również borykał się z problemem, jakim jest częsta utrata przytomności? Co wtedy zrobiliście, jak sobie z tym poradziliście?
 • Pierwsze objawy raka na rękach??

  W: Babskie sprawy
  Najczęściej rozpoznawanym u kobiet nowotworem złośliwym jest rak piersi. Dowiadujemy się o nim zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zauważymy zmiany na brodawce albo wyczujemy guz. Rak piersi najczęściej objawia się poprzez zmianę kształtu i wielkości piersi, bóle w klatce piersiowej, wysięki z sutka, czy obecność guzka, zarówno w piersi, jak i pod pachami czy w okolicy obojczyków. Jest jednak objaw, o którym wie niewiele osób i niewiele osób mówi. Tym objawem jest obrzęk limfatyczny jednej albo obu rąk. Zazwyczaj pojawia się jeszcze zanim zdążą pojawić się inne symptomy. Występuje dlatego, że komórki nowotworowe blokują przepływ limfy. Jeśli zauważymy takie symptomy u siebie, jak najszybciej udajmy się do lekarza, ponieważ rak piersi jest nadal najczęstszą przyczyną śmierci kobiet.
 • Wassermann chce “odbierać dzieciom komórki”? Odpowiedź na zarzuty

  W: Polityka
  Małgorzata Wassermann odniosła się ostatnio do zarzutów, które zostały jej postawione przez polityków z Platformy Obywatelskiej, dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego najmłodszych. Cała sprawa rozpoczęła się od wywiadu, którego Wassermann udzieliła Interii. Posłanka PiS mówiła wtedy m.in. o uwadze rodziców na korzystanie z telefonów i internetu przez dzieci oraz o próbach uzyskania danych osoby odpowiedzialnej za hejterski profil SokzBuraka  „Jedno z pytań, które należałoby sobie postawić, brzmi: czy nie powinno być tak, że telefon z dostępem do internetu można posiadać od któregoś roku życia?” – stwierdziła wtedy Wassermann.
  Do jej słów odnieśli się posłowie PO, którzy zarzucili posłance marzenia o internecie w wariancie chińskim – stworzeniu własnego internetu, który państwo będzie miało pod kontrolą.
  Wassermann odniosła się w rozmowie z portalem tvp.info do tej wypowiedzi: „Nigdy nie było takiego zamiaru, by ograniczyć w jakikolwiek sposób wolność słowa w Polsce. Ja mówiłam o tym, jak krzywdzące są sytuacje, kiedy ktoś może mnie zniesławić w sieci, a nie można ustalić jego tożsamości” - powiedziała. Zadała także pytanie, czy nie powinno być tak, że telefon wraz z dostępem do internetu powinno dostawać się od któregoś roku życia?
 • Plastikowe opakowania nam szkodzą

  W: Hydepark
  Plastiku używamy do wszystkiego. Z plastiku pijemy, jemy, w plastiku przechowujemy jedzenie, w plastiku je kupujemy. Nie wszystkie opakowania plastikowe są jednak dobre dla naszego zdrowia. Niektóre pojemniki plastikowe zawierają na przykład Bisfenol A, czyli BPA. Jest to związek, który zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby, takie jak rak piersi, rak prostaty, schizofrenia, depresja, czy Alzheimer. BPA jest zakazany przez Komisję Europejską tylko do produkcji butelek dla dzieci, jest więc wszędzie indziej w naszym życiu. Znajduje się w składzie większości plastikowych butelek. Plastikowe pudełka mogą więc wywołać naprawdę groźne choroby. Warto o tym wiedzieć i czytać etykiety i oznaczenia, oraz unikać pudełek, które nie są opisane.
  Symbole, które znajdują się na opakowaniach:
  1 PET – są to opakowania plastikowe, których lepiej nie używać ponownie
  2 HDPE – jedne z bezpieczniejszych pudełek, bez problemu możemy ponownie użyć
  3 PVC – wydzielają toksyny, które są niebezpieczne dla naszego organizmu, nie wolno w nich podgrzewać jedzenia. Lepiej unikać opakowań z takim oznaczeniem
  4 PE-LD – w miarę bezpieczne pojemniki plastikowe, mogą być używane wielokrotnie, nie są jednak tak bezpieczne jak tworzywa 2 i 5
  5 PP – bezpieczne tworzywo, wykorzystuje się je do produkcji zabawek dla dzieci, często spotykane w opakowaniach na żywność
  6 PS, czyli polistyren i styropian. Wydzielają one toksyny i nie powinny być używane jako opakowania na żywność. Często spotykane np. w pojemnikach do jedzenia na wynos albo w przykrywkach do jednorazowych kubków na kawę.
  7 Inne tworzywa, z których wiele posiada BPA, nie powinniśmy ich używać drugi raz.
  Sprawdzajmy nasze plastikowe opakowania na jedzenie, by dodatkowo ochronić się przed prawdopodobieństwem zachorowania na raka.