• Kto powinien zostać premierem po wyborach?

  W: Polityka
  IBRiS zapytał naszych rodaków, kto według nich zostanie premierem, jeśli PiS wygra niedzielne wybory, ponieważ wszystkie sondaże pokazują, iż to właśnie PiS te wybory wygra. W badaniu najwięcej głosów dostał obecny premier, Mateusz Morawiecki – aż 48,8 proc. głosów. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński otrzymał 9,3 proc. głosów, a byłą premier, Beatę Szydło, w roli premiera widzi 3,1 proc. badanych.

  Gdyby niedzielne wybory wygrała jednak opozycja, premierem według ankietowanych zostałaby wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska, która otrzymała 26,4 proc. głosów. Lider PSL otrzymał 13,5 proc. głosów, lider Wiosny Robert Biedroń 7,3 proc. głosów, a lider PO Grzegorz Schetyna 1,9 proc. głosów. Co myślicie o takim wyniku ankiety? Kto według was powinien zostać premierem?
 • PiS ma ogromną przewagę?

  W: Polityka
  Dzisiejszy sondaż IBRiS dla Radia ZET pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 42,6 proc. głosów, przez co jest zdecydowanym liderem. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (PO, Zieloni i Nowoczesna), która cieszy się 22,5 proc. głosów. Trzecia, z wynikiem 13,1 proc. głosów jest Lewica (SLD, Razem i Wiosna). Do Sejmu dostałaby się także Koalicja Polska (Kukiz’15 i PSL) z wynikiem 6,9 proc. głosów. Konfederacja znalazła się pod progiem wyborczym, otrzymała 4,3 proc. głosów. Aż 10,4 proc. badanych stwierdziło, że nie wie, komu odda swój głos.
 • Ile bierze ksiądz za pochówek?

  W: Hydepark
  Ile bierze ksiądz za pochówek? Wiem, że ma być to niby „co łaska”, ale kompletnie nie wiem co to znaczy. Kościół nie wyznaczył konkretnego cennika za pochówek (ani za żadne inne sakramenty), moja parafia też niestety nie, więc nie wiem, czy przygotować się na wydatek rzędu tysiąca złotych, czy 2 zł i „Bóg zapłać”. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie, płacił i wie ile wypada, a ile nie wypada dać księdzu za pochówek?
 • Schetyna ostrzega wyborców

  W: Polityka
  Lider PO ostrzega wyborców, iż głosy oddane na kandydatów Pawła Kukiza to de facto tak naprawdę wspieranie PiSu.
  „Jeśli Schetyna po przegranej w wyborach zrezygnuje z kierowania PO, to ja deklaruję, że nigdy nie pójdę razem z PiS” – powiedział ostatnio Kukiz. Zaniepokojony tą wypowiedzią Grzegorz Schetyna ostrzegł wyborców, że głosowanie na ludzi Kukiza, to tak naprawdę głosowanie na PiS. „Panu Czarzastemu przypomnę historię pani Magdaleny Ogórek i wszystkim, których chce wprowadzić do Sejmu, ich wszystkich przed taką drogą bym przestrzegał” – mówił w programie Polsat News. Wspomniał także, że PiS wykorzystuje pieniądze oraz dobrą koniunkturę, które PO zostawiła w budżecie. Podkreślił, że ta dobra koniunktura powoli mija, i że powinniśmy „przygotować się na trudne czasy”.
 • Jak czyścić skórzane buty

  W: Porady
  Jak czyścić skórzane buty, żeby wyglądały jak nowe? Czyszczenie butów powinno zacząć się od przetarcia ich szmatką, lub jeśli buty są z ciemnej skóry, możemy użyć wewnętrznej strony skórki od banana. Jeśli buty są bardzo ubłocone, czyścimy je miękką szczoteczką i ciepłą wodą z mydłem, dopiero wtedy przecieramy zwilżoną ściereczką w celu spłukania mydła. Dobrą metodą na czyszczenie butów w jasnym kolorze jest mleko. Zanurzamy szmatkę w zimnym mleku i przecieramy buty. Po umyciu może przydać nam się pasta do butów skórzanych, która sprawi, że nasze wyczyszczone buty skórzane będą wyglądały jak nowe.
 • Ranking zaufania do polityków: rekord Kaczyńskiego

  W: Polityka
  Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński to według sondażu IBRiS dla Onetu politycy z najwyższym wskaźnikiem zaufania społeczeństwa. Jarosław Kaczyński obdarowany został zaufaniem 40,8 proc. ankietowanych, co jest jego najlepszym wynikiem od czasu pierwszego badania, które miało miejsce w 2015 roku. Wśród polityków opozycji najwyższym zaufaniem może pochwalić się Władysław Kosiniak-Kamysz, który otrzymał wynik 30,6 proc.
 • Biała śmierć – która jest najgorsza?

  W: Hydepark
  Na miano białej śmierci zasługują aż trzy kandydatki, z którymi spotykamy się codziennie: sól, cukier i mąka.

  Sól jako biała śmierć: nadmiar soli ma szkodliwy wpływ na układ krążenia. Według Polskiego Ministerstwa Zdrowia oraz WHO, maksymalnie powinniśmy spożywać do 5g soli, czyli płaską łyżeczkę od herbaty (czy jest na Sali ktoś, kto stosuje się do tych zaleceń?).

  Cukier jako biała śmierć: w skład cukru stołowego wchodzą glukoza, która jest dla nas podstawowym „paliwem” oraz fruktoza. Badania pokazują, że to fruktoza jest najbardziej niebezpieczna dla naszego zdrowia. W organizmie zamienia się ona szybko na tłuszcz, którego później trudno się pozbyć. Najczęściej tłuszcz ten otacza wewnętrzne narządy ciała i odpowiada za miażdżycę, cukrzycę i nadciśnienie. Fruktoza jest praktycznie we wszystkim: w cukierkach, ciastach, napojach gazowanych, chlebach, keczupach. Dodatkowo, cukier bardzo źle działa na zęby.

  Mąka jako biała śmierć: mąka jest źródłem węglowodanów, których nadmiar nie jest dobry dla naszego organizmu. Szybciej przyswajamy węglowodany z białej mąki, która jest oczyszczona, niż z mąki razowej – dlatego lekarze polecają wybór pełnoziarnistych produktów. Gluten jest osobną kwestią: działa źle na osoby, które dotknęła celiakia lub nadwrażliwość na gluten. Osoby, które nie są chore, nie powinny stosować diety bezglutenowej, bo może szkodzić ich zdrowiu.

  Która z nich według was zasługuje najbardziej na miano „biała śmierć”?
 • Robert Biedroń bohaterem

  W: Polityka
  „Jak prawdziwy strażak ruszył na płonący samochód z gaśnicą. Przed odjazdem pochwalił strażaków za bardzo szybki przyjazd i całą akcję. Kto poznaje tego pana?” – napisali na Facebooku strażacy z OSP Regut, publikując zdjęcie z Robertem Biedroniem, który w nocy udzielił pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Wypadek ten miał miejsce na drodze krajowej nr 50 w miejscowości Tabor. Według relacji strażaków, szef Wiosny wyciągnął z płonącego samochodu poszkodowanego kierowcę oraz jego dwuletnie dziecko.
 • Wałęsa dalej przy swoim

  W: Polityka
  Echa niedzielnej wypowiedzi Lecha Wałęsy, który na konwencji Koalicji Obywatelskiej ostro skrytykował niedawno zmarłego Kornela Morawieckiego, nadal nie ucichają. Powiedział on wtedy: „On założył Solidarność Walczącą i to była zdrada, co za kozak! To był zdrajca. Taka jest prawda. Dziś wybaczamy mu”.
  Dzisiaj były prezydent zabrał głos w tej sprawie po raz kolejny, jednak bynajmniej nie po to, by przeprosić. Napisał on na swoim Facebooku wpis zatytułowany „po Warszawskim wystąpieniu”, w którym stwierdził, że robił, robi i będzie robił wszystko po swojemu. W kolejnym wpisie, odnosząc się do krytykującej go wypowiedzi Mateusza Morawieckiego dla wPolsce.pl, zwrócił się do premiera słowami „Panie premierze Morawiecki, Pan mnie obraził”.
 • Kto, jeśli nie Tusk?

  W: Polityka
  Kto powinien zostać kandydatem na prezydenta ze strony opozycji, jeśli Donald Tusk nie będzie chciał powrócić do polityki krajowej? Sondaż przeprowadzony przez agencję Social Changes pokazuje, że aż 52,3 proc. badanych nie wie, bądź nie ma zdania. Najwięcej głosów z samych polityków zdobył Robert Biedroń. Lider Wiosny otrzymał 7,3 proc. głosów. Drugie miejsce, z wynikiem 6,6 proc. zdobył Paweł Kukiz. 6,4 proc. ankietowanych twierdzi, iż to Kidawa-Błońska powinna walczyć o urząd prezydenta. Dalsze miejsca należą kolejno do: Władysława Kosiniak-Kamysza (5,1 proc.), Rafała Trzaskowskiego (4,7 proc.), Bartosza Arłukowicza (3,9 proc.), Aleksandry Dulkiewicz (3,8 proc.), Grzegorza Schetyny (2,2 proc.) oraz Adriana Zandberga (1,9 proc.). Opcja „ktoś inny” została wybrana przez 5,8 proc. badanych. Co sądzicie o takich wynikach sondażu?