• Zaskakujące wyniki sondażu. Jakie partie wejdą do Sejmu?

  W: Polityka
  W dniach 7-12 czerwca 2019 roku pracownia Social Changes przeprowadziła na grupie ponad 1000 Polaków sondaż poparcia przed wyborami parlamentarnymi. Wyniki są jednoznaczne PiS z 38,6% zdecydowanie wygrywa nad PO z 26,2%. Co ciekawe jednak PiS zanotował spadek o ok. 2 punkty procentowe, a PO - wzrost o trzy punkty. PO nie pomogłoby na ten moment nawet reaktywowanie Koalicji Europejskiej - głos na taki twór deklaruje nieco ponad 30% respondentów.
  Co najciekawsze, tylko dwie inne partie przekroczyłyby próg - Wiosna (9,3%) i Kukiz'15 (8,3%). Tuż poniżej progu znalazłyby się PSL (4,6%) i SLD (3,8%).
  Czyżby to był sygnał dla PSL i SLD, że trzeba kontynuować projekt KE? I czy poza walką o jak najwięcej mandatów PO ma jakiekolwiek szanse na wygraną z PiS-em?
 • "Gdyby rządził Tusk, mielibyśmy Polskę wybebeszoną z własności"

  W: Polityka
  Dziennikarz śledczy Witold Gadowski komentując w "Komentarzu tygodnia" sprawę listu Marka Falenty odniósł się też do poprzedniej władzy, oskarżając Tuska (i nie tylko) o mizdrzenie się do Putina. "Mówi się, że obecne polskie władze są proputinowski, że putinizują Polskę... oj, gdyby rządził Tusk z panią Kopacz, to mielibyśmy nie tylko sputinizowaną, ale i wybebeszoną z własności Polskę."
  Według Gadomskiego sprawa została nadmiernie rozdmuchana m.in. przez media "tradycyjnie wrogie polskiej niepodległości" czyli TVN i "Gazeta Wyborcza".
  Zgadzacie się ze słowami publicysty?
 • Paweł Kukiz zdradził polityczną tajemnicę?

  W: Polityka
  W programie „Kawie na ławę” Kukiz, przeżywający trudne chwile w związku z fatalnym wynikiem wyborczym, przyznał, że Kaczyński kilkukrotnie proponował mu wspólne listy wyborcze. A to, jak podkreślił lider Kukiz'15, "się wiąże z urzędami, pieniędzmi".
  Kukiz dał ultimatum - ordynacja mieszana i obowiązujące referenda, wtedy może rozważy propozycję. Wielu internautów odczytało te słowa jako potwierdzenie, że nastąpi wspólny start, a Kukiz ściągnął maskę antysystemowca. Jeden wręcz stwierdził: „Dalej Pawle Kukiz: wszystko jedno z kim, wszystko jedno jak – byle przy korycie!”.
  A Waszym zdaniem Kukiz'15 wystartuje z PiS-em ze wspólnych list? Czy też internauci niepotrzebnie rozdmuchali temat?
 • Jednoznaczne wyniki sondażu. Sprawa już przesądzona?

  W: Polityka
  Pracownia Social Changes przygotowała na początku czerwca na zlecenie portalu wpolityce.pl sondaż przed wyborami prezydenckimi 2020 roku. Wynika z niego, że zdecydowanie największe szanse na wygraną ma urzędująca głowa państwa, Andrzej Duda, na którego głos zadeklarowało prawie 30% respondentów. Donald Tusk, uważany za jego głównego rywala, ma poparcie zaledwie 17,3% zapytanych. To jest przepaść!
  6,6% chce zagłosować na Roberta Biedronia, a kolejne miejsca to już poniżej 5%. No chyba że liczymy uwielbianego kandydata "żaden z powyższych", którego wybrało aż 32,8% respondentów. Czyżby był to potencjał na np. wybór celebryty na prezydenta? Co o tym sądzicie?
 • Biedroń złamie swoją obietnicę?

  W: Polityka
  Przed wyborami i tuż po ogłoszeniu wyników Robert Biedroń wielokrotnie podkreślał, że jeśli zdobędzie miejsce w Parlamencie Europejskim, to zrzeknie się go, by w jesiennych wyborach walczyć o mandat do polskiego Sejmu.
  Tymczasem z ostatniej rozmowy TOK FM z Krzysztofem Śmieszkiem, partnerem Biedronia, wynika, że lider Wiosny wcale nie zamierza zrzec się mandatu. Śmieszek przekonywał, że lider Wiosny będzie łączył pracę w Europarlamencie z obowiązkami w Polsce. "Można poświęcić te kilka tygodni, żeby poprowadzić partię do jak najlepszego wyniku. Jestem zwolennikiem, żeby Robert Biedroń był w europarlamencie przez pięć lat". Dodał też, że "Decyzja, czy wystartuje do Sejmu, będzie podjęta w ciągu najbliższych tygodni".
  Czy to oznacza, że Robert już podjął decyzję o pozostaniu w Brukseli? Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu?
 • Zaskakujące słowa Giertycha

  W: Polityka
  Roman Giertych skomentował na facebooku przegraną w wyborach do Europarlamentu słowami... Winstona Churchilla z czasów walk pod Dunkierką, Roman Giertych apeluje do Polaków! „Tydzień temu ponieśliśmy porażkę i nasza reakcja musi być taka sama. Będziemy się bić o każdy głos, o każdego człowieka, o każdą wioskę, miasteczko, miasto. Będziemy. Bo mamy o co”.
  Co więcej, przemycił krytykę PiS-u: „Chcą nam zabrać wolność, a z demokracji uczynić fasadę. Metody którymi się posługują to kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo”.
  Nie obyło się też bez apelu do rodaków: „Przestańcie biadolić i narzekać. I nie myślcie, że ktoś się w dyktaturze monopartyjnej urządzi. (...) Nie będziecie mieli żadnej prywatnej własności, bo ona będzie należeć do Państwa, a wy będziecie mogli najwyżej jej używać do czasu, aż Państwo nie zechce jej zabrać”.
  Puentę do wpisu Giertycha dopisał Lech Józef Różański w komentarzu: „Bolszewicy oparli się na biedocie czyli większości i wygrali. Przegrał cały naród. 100 lat później w Polsce partia PiS postępuje tak samo. Przegra cały naród.”
  Co sądzicie o takiej retoryce?
 • Zaskakujące słowa Kwaśniewskiego o Janie Pawle II

  W: Polityka
  Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu dla "Super Expressu" w związku z 30 rocznicą częściowo wolnych wyborów. Pytany o okrągły stół rozmów ówczesnej władzy i opozycji stwierdził, że za porozumieniem z władzą (a nie przejęciem władzy przez obóz solidarnościowy) byli wielcy ówczesnego świata - George H. Bush, Margaret Thatcher oraz Jan Paweł II. Jak sam to określił, "Jest wiele śladów i wypowiedzi, że nie widzieli innej drogi. Nawet nie ze względu na Polskę. Obawiali się, że jakieś gwałtowne działania mogą wysadzić z siodła Gorbaczowa i nie wiadomo, kto po nim przejmie władze w ZSRR."
  Wyniki wyborów sprawiły jednak, że zmiany przebiegły znacznie szybciej, Kiszczak nie został premierem.
  Jak myślicie, Kwaśniewski ma rację, że papież był się w stanie wówczas zadowolić reglamentowaną demokracją w Polsce?
 • Szokująca wypowiedź Cejrowskiego o Kindze Rusin

  W: Polityka
  Postawa Zofii Klepackiej wobec wprowadzenia edukacji seksualnej i Karty LGBT podzieliła środowisko celebryckie w Polsce. Przeciwko sportsmence wystąpili m.in. Borys Szyc i Kinga Rusin. Ostry głos w obronie olimpijki (oraz przeciw dziennikarce) postanowił zabrać Wojciech Cejrowski. Poza tym, że napisał "Ta Klepacka to jest babka z żelaza", dodał też:
  "Gdy szła na wybory, Kinga Rusin (taka dziennikareczka TVN) zaczęła na nią krzyczeć 'wstyd!' przez pół ulicy. Klepacka włączyła nagrywanie na komórce i podeszła do Rusin skonfrontować. Rusin narobiła w gacie, już taka odważna nie była, gdy usłyszała od Klepackiej: jestem medalistką olimpijską, wygrałam dla Polski, a pani co w życiu osiągnęła?"
  A po której stronie byście się opowiedzieli w tym konflikcie? I czy nie zaszło za daleko obrzucanie się błotem przez ludzi o różnych światopoglądach?
 • Fatalne wiadomości dla Kościoła w Polsce

  W: Religia
  Z najnowszego sondażu CBOS, wykonanego w dniach 16-23 maja, wynika, że Polacy mają coraz gorszą opinię o Kościele jest najgorsza od niemal ćwierćwiecza. 48% Polaków pozytywnie ocenia jego działalność (w marcu 57%), a negatywnie prawie tyle samo, czyli 40% (w marcu 32%). Zmiana jest radykalna i wszystko wskazuje na to, że wpływ na ten wynik miała premiera filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".
  Jak myślicie, czy publikacja dokumentu na trwałe zmieni podejście Polaków do Kościoła?
 • Największy przegrany tych wyborów?

  W: Polityka
  Jak myślicie, kto jest największym przegranym wyborów do Europarlamentu? Czy Koalicja Europejska, która nawet nie zbliżyła się do wyniku PiS-u? Czy może Konfederacja, której nie udało się przekroczyć progu wyborczego, mimo wskazań Exit Poll? A może Kukiz'15, który nawet nie otarł się o próg?
  Dawid Piekarz, politolog z Instytutu Staszica, ma inną teorię. W rozmowie dla DoRzeczy stwierdził, że największym przegranym jest jednak Wiosna Biedronia. Przede wszystkim dlatego, że nie ma perspektyw na poprawienie wyniku. "Większość Polaków nie chce rewolucji obyczajowej, więc stawiam tezę, że dzisiaj partia Roberta Biedronia ma 6 proc., ale w wyborach parlamentarnych będzie walczyć o przekroczenie progu. Wybory europejskie to niemal wymarzone środowisko dla takiej partii jak Wiosna – lewicowej, euroentuzjastycznej i postępowej. Jeśli nie przekroczyła w nich 10 proc., to lepiej raczej już nie będzie."
  Zgadzacie się z badaczem, czy jednak macie inne typy?