• Największy przegrany wyborów? Petru gorzko komentuje wyniki

  W: Polityka
  Po wczorajszej euforii w sztabie Koalicji Obywatelskiej dziś w Radio Zet Ryszard Petru wylewa wiadro zimnej wody. Przypomina, że owszem, wynik jest podobny jak 4 lata temu, ale wtedy PO startowała sama, bez Nowoczesnej. Jego zdaniem nie tylko KO się nie sprawdziła, ale i w jej ramach .N... wyparowała! Cytując jego słowa: "Jak wprowadzałem Nowoczesną do Sejmu, to miała 7,6 proc., a Platforma Obywatelska około 25. Platforma ma dokładnie ten sam wynik, a elektorat Nowoczesnej wyparował."
  Z tej sytuacji założyciel .Nowoczesnej wyciąga wnioski na przyszłoroczne wybory do Sejmu. Twierdzi, że nie ma powodów do optymizmu w tym kontekście. Jego zdaniem Koalicja Obywatelska "jako produkt nie zadziałała w tej formule". Trudno odczytywać te słowa inaczej, niż jako deklarację wystartowania .N oddzielnie w przyszłorocznych wyborach.
  Podkreśla ten wniosek także twierdzenie Petru, że PSL dobrze zrobiło nie wchodząc do KO. Założyciel Nowoczesnej pogratulował Ludowcom i dodał jeszcze: "PSL uratował PO w sejmikach. To nie jest tak, że PO ma dobry wynik. Będzie prawdopodobnie współrządziła w większości sejmików dzięki PSL-owi".
 • Brexit dotknie nas wszystkich. Po kieszeni!

  W: Polityka
  Twardy brexit jest coraz bardziej prawdopodobny i może odbić się na tym, z czego Polacy często korzystają. Zagraża bowiem lotom z kontynentu na Wyspy. Brytyjskie linie lotnicze, w tym popularne RyanAir i Tui, jeśli nie zostanie podpisana umowa na temat wyjścia z Unii, stracą prawo do latania do UE, w tym oczywiście do Polski. Zagrożone są loty, miejsca pracy, zaplanowane wczasy. I los tanich przewoźników - co uderzy nas po kieszeni też z powodu zmniejszenia konkurencji. Miejmy nadzieję, że rozmowy doprowadzą do porozumienia, bo cienko to widzę... Może uda się wprowadzić jakieś przejściowe rozwiązanie, oby!
 • "Pan Kaczyński opowiada niemożebne bzdury". Ciekawe podsumowanie działań prezesa...

  W: Polityka
  Włodzimierz Czarzasty, szef SLD, nie szczędził dziś słów krytyki nie tylko dla szefa PiS, ale i PO. W rozmowie z gazeta pl stwierdził, że koalicja z PiS nie wchodzi w rachubę. Odniósł się też do zabiegów Koalicji Obywatelskiej i PiS o głosy lewicowych wyborców. Padły przy tym ostre słowa: "Pan Schetyna i pan Kaczyński opowiadają dwa tygodnie przed wyborami niemożebne bzdury po to, aby minutę po wyborach o tym zapomnieć". Czarzasty ostro skrytykował instrumentalne traktowanie Unii przez PiS oraz "jechanie po bandzie" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Ma rację, czy może jednak sam pojechał po bandzie?
 • Macierewicz musi wrócić! Potężna siła otwarcie wypowiedziała się za byłym ministrem

  W: Polityka
  Ojciec Tadeusz Rydzyk, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, domaga się, by Antoni Macierewicz wrócił do rządu. Grozi, że jeśli do tego nie dojdzie, wycofa własne poparcie dla partii rządzącej w najbliższych wyborach parlamentarnych.
  Takie doniesienia podał dziś "Super Express", powołując się jako źródło na wpływowych polityków PiS. Ponoć w Toruniu pojawił się nawet pomysł wystawienia własnej listy wyborczej do Europarlamentu (z Macierewiczem rzecz jasna), odrębnej od list PiS-u. To oczywiście plan awaryjny, jeśli Macierewicz nie wróci do rządu.
  Obserwatorzy podkreślają, że od rekonstrukcji rządu w styczniu, podczas której Macierewicz przestał był ministrem obrony narodowej, stosunki między partią rządzącą a słynnym redemptorystą znacząco się ochłodziły. Rydzyk pożegnał Macierewicza na antenie Radio Maryja życzeniami siły i sugerował, że PiS pozbył się ministra z powodów wyłącznie wizerunkowych. Podobno w PiS-ie panuje taki nastrój, że skoro mają media publiczne, to nie potrzeba im poparcia Radia Maryja i Telewizji Trwam. Ale czy aby na pewno?
 • Kierunek na uczelni Rydzyka z państwowym dofinansowaniem. Kryteria przyjmowania są co najmniej ciekawe...

  W: Polityka
  W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której założycielem i byłym rektorem jest o. Tadeusz Rydzyk, startuje nowy kierunek studiów - "polityka gospodarcza, finanse i bankowość". Podczas tych podyplomowych, dwusemestralnych studiów słuchacze będą mogli zgłębić podstawy finansów, etykę w biznesie, prawo bankowe oraz... patriotyzm gospodarczy. Jak donosi "Gazeta Wyborcza", Narodowy Bank Polski dofinansuje kierunek, wydając na ten cel aż 246 tysięcy złotych. Dzięki temu słuchacze zapłacą jedynie 500zł za cały kurs.
  Zaskakują w tym kontekście kryteria przyjęcia na studia. Kandydaci, by skorzystać z dofinansowanych przez państwo studiów, muszą m.in. przedstawić opinię od proboszcza. Jeśli ktoś takiego dokumentu nie dostarczy, nie zostanie przyjęty. Otwartym pytaniem pozostaje, co się stanie, jeśli proboszcz wystawi opinię, ale negatywną...
  Kierunek ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu.
 • Jakie poparcie dla Jakiego po debacie telewizyjnej?

  W: Polityka
  Tuż po piątkowej debacie TVP ogłosiła, że zdecydowanym zwycięzcą był Patryk Jaki. Sondaż wykonany w sobotę przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych pokazuje jednak coś zupełnie przeciwnego. Dotychczas w sondażach Jaki miał niewielką stratę do Trzaskowskiego i zmniejszała się ona. Tymczasem w najnowszym badaniu dystans znacząco się powiększył - głosowanie na Trzaskowskiego zadeklarowało 42,1% zapytanych, na Jakiego - zaledwie 31,9%. Sukces w pierwszej turze ma się przełożyć na wygraną w drugiej turze Trzaskowskiego z ponad 13 punktami procentowymi przewagi. Marcin Duma, prezes IBRiS, skomentował tę sytuację słowami: "Korzystny dla Patryka Jakiego trend sondażowy uległ załamaniu, a szansa na odniesienie spektakularnego sukcesu przez obóz rządzący w Warszawie znacznie się oddala."
  Eksperci twierdzą, że wizerunkowi Jakiego zaszkodziło publiczne zadeklarowanie bezpartyjności, po czym wsiadł do busa PiS. Możliwe też, że przyczyniło się do spadku poparcia oskarżenie wysunięte przez kandydata Lewicy, że podczas spotkania wyborczego w klubie Hybrydy Jaki zaprosił na "to przysłowiowe piwo, bo po pracy też się i piwo należy", podczas gdy rozdawanie alkoholu w ramach kampanii stanowi przestępstwo. Na dowód zamieścił na Twitterze nagranie całej tej sytuacji.
  Ciekawe, czy Jaki właśnie stracił szanse na prezydenturę w Warszawie, czy jednak jeszcze odbuduje swoje poparcie...
 • Dlaczego Platforma straciła władzę? Stanowcze słowa byłej pani premier

  W: Polityka
  W ostatnim wywiadzie dla DoRzeczy, jaki Marcin Makowski przeprowadził z Beatą Szydło, była pani premier a obecna wicepremier wypowiadała się na temat wyborów samorządowych. Zaczęła od tego, że nie można się rozleniwić i trzeba prowadzić aktywną kampanię, pełną spotkań z wyborcami. Uznała, że to dobry moment, żeby skomentować PO, dodając: "Przegramy, jeżeli popełnimy błąd Platformy, czyli będziemy butni i zbyt pewni siebie, jeżeli oderwiemy się od rzeczywistości. W polityce to są błędy niewybaczalne."
  Pani wicepremier podkreśla, że spór polityczny w Polsce doszedł do takiego poziomu wojny. Prorokuje, że "będzie albo ‘depisyzacja’, albo utrzymanie władzy przez PiS". Jednocześnie dodaje, że obecna sytuacja ją zasmuca, szczególnie że "obecna opozycja - zupełnie wprost - odmawia nam legitymizacji, podważając wolę ogromnej liczby wyborców". Oskarża też, że od sporów programowych "Nasi oponenci wolą ciągłe wkładanie kija w szprychy i awantury". Mimo to apeluje do opozycji o odłożenie na bok sporów, choćby na czas setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
  Beata Szydło odniosła się też do tego, że PiS - jej zdaniem - nie złamał konstytucji, szczególnie że "Nikt nie wpisał do ustawy zasadniczej wiecznej władzy PO-PSL"
 • "Gdyby głupota mogła latać niektórzy nie potrzebowaliby lotnisk". Roman Giertych w formie!

  W: Polityka
  Nie cichną komentarze na temat słów Marka Suskiego o tym, że kupno lotniska w Radomiu jest sensowne, bo leży na południe od Warszawy, a Polacy latają głównie w kierunku południowym...
  Jego słowa zdążył już skomentować Roman Giertych pisząc na Twitterze: "Rozumiem, że lotniska w Łodzi, w Mińsku Maz. i w Płocku, aby latać w pozostałe kierunki. Gdyby głupota mogła latać niektórzy nie potrzebowaliby lotnisk."
  Nie tylko Giertych miał zabawny komentarz na tę sytuację. Także Ryszard Petru na Twitterze napisał: "A Port Centralny to już w ogóle nie miałby co obsługiwać - wszedzie bedzie daleko"
 • Czy Morawiecki powinien odejść? Tak wynika z najnowszego sondażu

  W: Polityka
  Nie tylko opozycja domaga się po ujawnieniu przez Onet udziału Morawieckiego w aferze taśmowej dymisji premiera. Nie tylko Paweł Kukiz krytykuje załatwianie spraw pod stołem, twierdząc, że "człowiek o takiej etyce nie powinien reprezentować narodu polskiego". Z nowego sondażu dla Rzeczpospolitej, przeprowadzonego w dniach 9-10 października na grupie 800 Polaków, wynika, że prawie 49% respondentów chce, by Mateusz Morawiecki podał się do dymisji! Zaledwie 24% uważa, że nie powinien tego robić. Reszta nie ma zdania. Politolog Antoni Dudek twierdzi, że to fatalna wiadomość dla prezesa Kaczyńskiego, a Morawiecki "z wyborczej lokomotywy PiS, może się zamienić w najcięższy wagon do niej przyczepiony".
 • TVP łamie prawo? Mocne oskarżenia przeciwko Publicznej Telewizji wysuwa Towarzystwo Dziennikarskie

  W: Polityka
  Towarzystwo Dziennikarskie przez ostatni tydzień września i pierwszy tydzień października bieżącego roku badało materiały poświęcone wyborom zamieszczane w głównym wydaniu "Wiadomości". Analiza jest przytłaczająca. Choć zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji w mediach publicznych powinien panować pluralizm, bezstronność, wyważenie i niezależność, zasady te łamane są na co dzień w rażący sposób.
  Prawie 3/4 wypowiedzi polityków w tym czasie dotyczyło kandydatów PiS. Tylko 22% to wypowiedzi polityków PO, które prawie zawsze stanowiły odpowiedź na słowa kandydatów PiS. Przedstawiciele innych komitetów praktycznie nie gościli na wizji.
  Podobnie rzecz ma się z dyskryminowaniem "geograficznym" - prawie połowa materiałów dotyczy wyborów w stolicy. Oczywiście Patryk Jaki przedstawiany jest w pozytywnym świetle, a Rafał Trzaskowski - cytując Towarzystwo Dziennikarskie - "jest chłopcem do bicia i obrzydzania".
  W związku z łamaniem prawa przez TVP, za co odpowiedzialność spada na prezesa Jacka Kurskiego, Towarzystwo Dziennikarskie podpowiada, by składać skargi do KRRiT oraz pozwy w trybie wyborczym.