• Pytanie o prezent dla brata

W: Męskie sprawy
    Słuchajcie niedługo mój brat ma imieniny i nie wiem co mu kupić. Ma 25 lat i jest programistą, raczej nie czyta książek, chyba, że te o programowaniu. W sumie myślałam, żeby mu taką kupić no ale ma już ich strasznie dużo. Myślałam też żeby zapłacić mu za Netflixa np. dwa najbliższe miesiące. W planach pojawia się też zakup koszulki z jakimś fajnym napisem, bilety do kina lub do jakiegoś parku rozrywki dla niego i jego narzeczonej ( w przypadku jakiegoś wyjścia muszę liczyć ich oboje). Myślałam też o klasycznym żelu pod prysznic i szamponie do włosów. Co wy chłopacy chcielibyście dostać od swojej młodszej siostry na imieniny? Czy polecacie coś co warto kupić?
  • Rakotwórcze ziele w polskich lasach!

W: Hydepark
    Starzec jakubka to popularne zioło o żółtych kwiatkach, używa się go do nalewek, przy schorzenia wątroby, chorobach skóry, wspomagająco w gojeniu się ran, na nadciśnienie oraz na kolki i krwawienia miesiączkowe. Okazało się że nie należy tego robić. Lasy państwowe ostrzegają , że to popularne zioło jest rakotwórcze ponadto może być śmiertelną trucizną dla ludzi i zwierząt. Spożywanie w dużych ilościach może uszkodzić wątrobę i prowadzić nawet do zgonu.Naparu z rośliny bezwzględnie nie powinny pić kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zioło możemy spotkać w lasach, na łąkach i polach. Czy kiedyś słyszeliście o tym ziole? Może wy lub wasi rodzice, dziadkowie używali tego zioła, myśląc że jest bezpieczne?
  • Co kupić mamie na 50 urodziny?

W: Porady
    Już nie długo moja mama będzie obchodzić 50 urodziny i mamy z bratem problem bo nie wiemy co jej kupić. Myśleliśmy nad jakąś pościelą lub dobrą książką. Przeszukaliśmy wszystkie wycieczki w biurach turystycznych, ale po ostatnich bankructwach stwierdziliśmy, że lepiej nie. Także zastanawialiśmy się nad wykupieniem wizyty w SPA. Przejrzeliśmy strony z komórkami i laptopami. Do głowy przychodzą nam naprawdę różne pomysły, które niekoniecznie finansowo są możliwe. Myśleliśmy nad stworzeniem jakiegoś albumu zdjęć, drzewa genealogicznego rodziny. Chcemy żeby to nie był prezent, który się do niczego nie przyda. Macie jakieś sprawdzone prezenty na takie ważne urodziny, które dadzą dobre wspomnienia lub nie zostaną rzucone w kąt?
  • Sam ślub kościelny? - tylko w ważnych przyapadkach

W: Religia
    Ostatnio mój brat i jego narzeczona zastanawiali się w jakiej formie wziąć ślub rozważali konkordatowy, a także osobno cywilny i kościelny, ale też pytali o sam kościelny i wiecie co konkordat zakłada, że każdy ślub w kościele powinien być konkordatowy lub odbyć się po ślubie cywilnym, tylko w ważnych przypadkach małżonkowie mogą wziąć sam ślub kościelny, ale potrzebna do tego jest zgoda biskupa diecezjalnego. Jako wyraz autonomii Kościoła od państwa. Wiedzieliście o tym? Mnie to zdziwiło troszeczkę, gdyż ślub wyznaniowy nie niesie skutków prawnych, więc dlaczego można go zawrzeć tylko w ważnych przypadkach. Jakieś zabezpieczenie przed bigamią. Czy może to kolejny dowód na silny związek państwa z kościołem?
  • Zamieszkać z chłopakiem czy nie

W: Uczucia
    Dwa lata temu moja przyjaciółka zaczynała studia i poznała na nich chłopaka, jednak w trakcie wakacji się rozstali. On nie bardzo się nią interesował, od niechcenia z nią rozmawiał, byli od siebie daleko on wrócił do rodziców w Warszawie a ona pracowała w Krakowie. Jednak kiedy rozpoczęła drugi rok wróciła do niego. Jednak znowu on wydawał się jakby był nią znudzony. W końcu postanowili razem zamieszkać i właśnie wtedy moja przyjaciółka przyszła do mnie z pytanie o radę. Nie jest pewna tego związku i nie jest pewna czy mają razem wynająć mieszkanie. Ja nie bardzo wiem co jej odpowiedzieć samo to że wrócili do siebie jest dla mnie dziwne. Trzymam się zasady, że dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi. A wy co myślicie powinna z nim zamieszkać mimo wątpliwości czy nie?
  • Bolesne miesiączki to nie nasza uroda to może być choroba

W: Babskie sprawy
    Każda z nas na pewno zna ten problem nawet jeśli sama go nie doświadcza to ktoś w twoim otoczeniu na pewno zmagał się z bólami podczas miesiączki. Na pewno słyszałyście od mam, babć czy nawet ginekologa taka twoja uroda. Rzeczywiście są kobiety, które mają bolesne miesiączki i współczesna medycyna nie umie tego wyjaśnić, ale są to rzadkie przypadki.Mamy dwa rodzaje bólów miesiączkowych pierwotne i wtórne. Pierwotne są związane z byt dużą produkcją prostaglandyn. Na nie są narażone zwłaszcza kobiety które rozpoczęły miesiączkowanie we wczesnym wieku, mają obfite krwawienia, są otyłe lub mają nadwagę, palą papierosy, nadużywają alkoholu i są pod wpływem dużego stresu. Często same możemy pozbyć się tych bólów, ale zawsze warto skonsultować się z ginekologiem gdyż mamy też bóle wtórne, które są wynikiem chorób. Najbardziej znana z chorób endometrioza, która jest powodowana m. in. wadami wrodzonymi macicy. Nieleczone choroby mogą prowadzić nawet do bezpłodności. Sama też miałam bolesne miesiączki i brałam tonę leków przeciw bólowych dopóki nie trafiłam do młodej pani ginekolog, która mi pomogła. Jakie macie doświadczenia z bolesnymi miesiączkami i czy udało się wam ich pozbyć? I jak radzicie sobie z nimi radzicie.
  • Zmartwień Kaczyńskiego ciąg dalszy - sondaż mobilizacji elektoratów

W: Polityka
    Już nie długo czekają nas wybory parlamentarne i jak wszyscy wiemy emocje sięgają zenitu, niektórzy kandydaci walczyć będą do końca, inni już czują się wygranymi. Niedawno pisałam, że główni członkowie PIS martwią się, że przez wysokie sondaże może pójść mniej ich zwolenników na wybory, bo będą myśleć, że PIS i tak wygra. IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadziło sondaż w którym zbadało mobilizacje elektoratów poszczególnych ugrupowań. I tak Lewica może liczyć nawet na 100% swoich zwolenników, Ko na 89%, a Konfederacja na ok. 84%. Najmniej na swoich zwolenników może liczyć PSL z Kukizem 57%, ale PIS może liczyć tylko na ok. 64% czyli nie dużo więcej. Co myślicie o tym sondażu? Czy PIS może mieć mniej głosów niż w sondażach, a może pomogą te sondaże zmobilizować jego elektorat?
  • Żona byłego prezydenta bez statusu opozycjonistki

Danuta Wałęsa , żona byłego prezydenta Lecha Wałęsy o status opozycjonistki antykomunistycznej i osoby represjonowanej zaczęła ubiegać się w październiku 2018 roku. Złożyła wniosek do Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Niestety jej wniosek został odrzucony. Teraz sprawę rozstrzygnie sąd. Taki status można otrzymać jeśli w czasach PRL prowadziło się działalność opozycyjną przynajmniej przez 12 miesięcy i trzeba to udowodnić jeśli IPN nie ma danych na ten temat to wtedy taką działalność mogą poświadczyć wiarygodni świadkowie m.in osoby posiadające taki statut? Jak myślicie czy taki statut Pani Danucie się należy i czy nie była to decyzja polityczna związana z tym, że jej mąż często krytykuje partię rządzącą?
  • Głosowanie na KO to grzech?

Jak wiadomo kościół popiera PIS i się z tym specjalnie nie kryje. Ale to co powiedział proboszcz parafii w Radawie wprawiło w osłupienie wszystkich. Proboszcz Andrzej Kot z ambony stwierdził, że głosowanie na Koalicję Obywatelską to grzech. Dotknięty nimi poczuł się wójt gminy który startuje z lis KO. A także inni parafianie. W Kościele mieli znajdować się turyści, niektórzy z nich opuścili świątynie. Okazuje się że to nie pierwsze tego typu wypowiedzi proboszcza, a sama Radawa jest podzielona dość mocno na zwolenników i przeciwników opozycji, niektórzy parafianie zastanawiali się nawet nad zmianą kościoła do którego uczestniczą. Co o tym myślicie, czy Kościół nie powinien zasypywać podziały, a nie tworzyć nowe takie, które go nie dotyczą bezpośrednio?
  • Robert Biedroń - zapowiedź świeckiego państwa

Robert Biedroń w Częstochowie zapowiedział realny rozdział kościoła od państwa. Skorygowanie konkordatu, wycofanie lekcji religii ze szkół, zlikwidowanie Funduszu Kościelnego, opodatkowanie księży na zasadach, które obowiązują każdego obywatela m.in wprowadzenie kas fiskalnych dla księży. Lider Wiosny podkreślił że jego marzeniem jest żyć w Polsce tolerancyjnej, wielokulturowej, szanującej różnorodności i wybierającej mądrze. Zapowiedział też zlikwidowanie klauzuli sumienia, która doprowadza do różnych absurdów np. takich jak na Podkarpaciu, że nie ma ani jednego lekarza, który dokonałby aborcji nawet w momencie zagrożenia życia matki. Podczas spotkania z wyborcami wiceprzewodniczący rady miasta i kandydat do Sejmu Łukasz Kot poinformowali o przegłosowaniu apelu do metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo o przekazanie miastu jednej złotówki, za każdego pielgrzyma, który odwiedza miasto. Środki miałyby być przeznaczone na sprzątanie miasta po nich i przygotowanie miejsc na nowych. Co myślicie o propozycji Biedronia? Czy popieracie jego postulaty? I co myślicie o pomyśle radnych w Częstochowie.