• Mniej godzin religii w szkole?

  W: Religia
  Ze względów finansowych oraz braku sal i katechetów, samorządowcy oraz dyrektorzy szkół zwracają się do władz kościelnych o zmniejszenie liczby godzin religii w tygodniu. Jak podaje warszawski magistrat, 109 dyrektorów szkół wystąpiło do biskupów diecezjalnych obu warszawskich diecezji o wyrażenie zgody na zmniejszenie tygodniowego wymiaru godzin lekcji religii. W tym roku szkolnym 83 szkoły otrzymały na to zgodę. Widzę prostsze rozwiązanie - religia powinna . Jak za dawnych czasów. Wiele problemów znalazłoby rozwiązanie.
 • Ważne słowa Grodzkiego

  W: Polityka
  Marszałek Senatu, otwierając we wtorek konferencję "Temida pod Lupą" powiedział ważne i znaczące słowa. Może wydawać się mogą one oczywiste ale osobiście uważam, że warto o tym zawsze mówić. Grodzki przekonywał,że "przemoc wobec kobiet i dzieci w żadnych okolicznościach, nigdy, pod żadnymi rygorami nie powinna być dopuszczalna". Zapewnił, że w Senacie jest świadomość, że politycy są dla ludzi i prawo, które tam jest stanowione, ma służyć ludziom. Każdy polityk powinien rozpoczynać swoje kadencje na nowych stanowiskach w taki sposób.
 • Banaś pewny wygranej

  W: Polityka
  Prezes NIKu nie daje za wygraną i uparcie trzyma się swojej wersji wydarzeń, mimo że fakty mówią co innego. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie złożenia fałszywych oświadczeń o stanie majtkowym. Co najlepsze - dymisji Banasia domagają się politycy PiS, którzy jeszcze niedawno próbowali dobrać się do Tomasza Grodzkiego i nieumiejętnie odwrócić uwagę od swojego partyjnego kolegi i jego wybryków...
 • Opłaca się pracować dla Rydzyka

  W: Polityka
  Roczne wydatki na pensje pracowników ojca Rydzyka to 5,3 mln zł. Jeśli przeliczyć to na poszczególne pensje wychodzi, że średnia wysokość pensji w fundacji Lux Veritatis wynosi... 7 tys zł (!), natomiast w fundacji Nasza Przyszłość zarabia się średnio 2,8 tys. zł. No... jest bardzo przyzwoicie. Nie za bardzo? W Lux Veritatis pracuje 38 osób zajmujących się obsługą redakcyjno-techniczną, 8 księgowością i administracją i 1 marketingiem. Do tego zaznaczmy jeszcze raz, że jest to fundacja. Już nieraz słyszeliśmy o takich stowarzyszeniach, które większość budżetu wykorzystywały na wynagrodzenia i pensje.
 • Szydło dumna, że pomogła Polakom spełnić ich oczekiwania.

  W: Polityka
  "Nie ma żadnych powodów, by teraz negować słuszność decyzji o obniżeniu wieku emerytalnego" - mówi była premier. Co więcej, widać, że jest wielce spełniona z tego powodu, że mogła się do tego przyczynić. Jednocześnie nie rozumie i dziwi się sugestiom niektórych członków PiS, którzy z punktu widzenia zrozumieli, że nie była to najlepsza decyzja. I część Polaków tak uważa i ma do tego pełne prawo oraz podstawy. Z prognoz ZUS-u dotyczących wysokości emerytur w przyszłości jasno wynika, że kwoty te będą stopniowo rosnąć tak, żeby w 2080 roku osiągnąć wartość 23,1% ostatniej pensji. Pani Beato, jednak są powody, by uważać inaczej niż Pani i martwić się o przyszłość. W końcu nie każdy może się pochwalić zarobkami dorównującymi wynagrodzeniu europosła...
 • Kidawa-Błońska za legalizacją związków partnerskich

  W: Polityka
  Kandydatka KO na prezydenta RP oświadczyła w tym tygodniu, że jest zwolenniczką legalizacji związków partnerskich w Polsce. Mówi, że "prezydent nie może narzucać swojego światopoglądu i swoich rozwiązań, bo jest osobą, która ma gwarantować, że każda Polka i każdy Polak będzie mógł się realizować" . Chce, żeby każdy obywatel miał takie samo prawo do opieki, informacji medycznej i do dziedziczenia. Kidawa-Błońska zaznacza, że kandydat na prezydenta powinien szanować poglądy wszystkich Polaków. Wychodzi na to, że jeśli ktoś jest przeciwko legalizacji takich związków, to szanowna Pani Małgorzata jego zdania nie szanuje?
 • Coraz mniej kandydatów do kapłaństwa

  W: Religia
  Liczba mężczyzn, którzy zdecydowali się wstąpić do seminarium w 2019r zmniejszyła się o 122 względem ubiegłego roku. Duchowni uspokajają, żeby nie wyciągać pochopnych wniosków. Apelują, że należy uwzględnić czynniki demograficzne. Wydaje mi się, że to delikatnie naciągany argument. Warto nadmienić, że liczba powołań do kapłaństwa spadła o 60% w ciągu dwóch ubiegłych dekad. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach rodzi się dużo mniej dzieci. Ale o kryzysie wiary, szczególnie wśród osób młodych, warto powiedzieć. Trzeb powiedzieć wprost - kiedyś bycie księdzem było powodem do dumy oraz "źródłem" ogólnego szacunku. Dziś jest to coraz bardziej kontrowersyjne, jest coraz więcej przeciwników, nie tyle co religii katolickiej, co samego kościoła. Kiedyś, wiadomo, młodzi decydowali się na kapłaństwo nie tylko ze względów duchownych ale i finansowych. Sam Vincenty a Paulo się do tego przyznał. Teraz młodzi wolą się "dorobić" w inny, bardziej "fajny" sposób.
 • Rozszerzenie Małego ZUS-u

  W: Polityka
  W tym tygodniu został przyjęty projekt ustawy ws. tzw. Małego ZUS-u. Jest to rozwiązanie dla małych przedsiębiorców, których roczny dochód, dotychczas, nie przekraczał 63 tys. zł. Po zmianie miałoby to być 120 tys. zł. Dzisiaj z Małego ZUS-u korzysta 180 tys. małych firm. Po zmianie liczba ta miałaby wzrosnąć do 320 tys. Dzięki ustawie dot. rozszerzenia Małego ZUS-u, najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca mają oszczędzić średnio po kilkaset zł. Co najważniejsze - trzeba pamiętać, że płacenie niższych składek oznacza w przyszłości niższe emerytury czy renty.
 • Komorowski o ideale prezydenta

  W: Polityka
  Były prezydent RP został zapytany o cechy, jakie powinien posiadać kandydat na prezydenta. Stwierdził, że kandydatka PO, Małgorzata Kidawa-Błońska, ma ogromne pokłady umiejętności budzenia sympatii ponad podziałami politycznymi. No to bardzo ciekawe, bo przyglądając się jej wypowiedziom, szczególnie dla niezaprzyjaźnionych stacji TV, można wysnuć zupełnie odmienne wnioski. Także, Panie Bronisławie, jeśli nie ma Pan nic sensownego do powiedzenia, to może dać sobie spokój? Swoje 5 minut ma Pan już za sobą, a że zostało ono wykorzystane w, nazwijmy to, średnio zadowalający sposób, to już przeszłość, z którą należy się pogodzić.
 • Papież Franciszek w Japonii o tolerancji

  W: Religia
  Papież podczas spotkania z japońską młodzieżą w Tokio kładł spory nacisk na braterstwo i tolerancję. Wskazał, że trzeba "wzrastać w braterstwie, we wrażliwości na innych i szacunku dla różnych doświadczeń i punktów widzenia" Papież bardzo często wypowiada się w ten sposób, jednak te wypowiedzi powodują nierzadko spore kontrowersje. Może nie tyle same słowa, co powstały dysonans. Głowa Kościoła mówiąca o tolerancji dla odmienności poglądów i doświadczeń, podczas gdy na co dzień w tym samym środowisku spotykamy się z głosami o zupełnie przeciwnym zabarwieniu. I jak teraz ugryźć ten temat? Podobno dla katolików najważniejszym przykazaniem jest to, dotyczące miłości bliźniego. W rzeczywistości bywa z tym różnie...