15
ppt
Ten temat ma:
  • Wyświetleń1 tys.
  • Odpowiedzi1
  • Ocen na +0
15 ppt ?

ziemia z liści (2)

pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny

ziemia z liści

Napisał(a): ~Plantator -

Nawozy są różne. Ale najlepsze są takie, które nic nie kosztują. Liście i tak spadają z drzew i krzewów - stanowią przy tym świetną bazę na wysokowęglowy, lekko kwaśny kompost. Można kompostować praktycznie każdy typ liści - poza kasztanowcem, na którym często są szkodniki. oraz orzechowcem, hamującym rozwój większości roślin. Trzeba też pamiętać, że liście różnych gatunków rozkładają się w różnym czasie.

Ziemię z liści przygotowuje się ok. rok. W kompostowniku liście układamy na pryzmie w ok. 20 cm warstwach, które trzeba przełożyć cienkimi warstwami dojrzałego kompostu lub ziemi leśnej. Można też dorzucić świeży obornik. Gotową pryzmę przysypujemy świeżą ziemią i obficie podlewamy wodą. Następnie całą pryzmę przykrywamy folią. Co kilka miesięcy należy ją przerzucić i zwilżyć wodą. Ziemię z liści można też przygotować w foliowych workach

Ziemia z liści jest doskonałym podłożem dla roślin ozdobnych - działa lepiej, niż większość nawozów. Nadaje się też do rabat i grządek warzywnych, zwiększając wilgotność i ograniczając wzrost chwastów.
INTERIA.PL
« Wróć do tematów
Do góry strony: ziemia z liści